31 серпня 2024

Вчителям суспільних дисциплін

29.08.2024
відбувся обласний вебінар для вчителів історії "Методичне наповнення професійної компетентності вчителя історичного та громадянського спрямування".
Організатор: НМЦ КЗ "ЗОІППО" ЗОР, Людмила СІРА, методистка.
Спікерами виступили:
Антоніна Макаревич, кандидатка історичних наук, учителька історії та громадянської освіти, співавторка підручників, зошитів і посібників з історії та громадянської освіти, підготовки до ЗНО/НМТ;
Юлія Топольницька, кандидатка історичних наук, асистентка кафедри новітньої історії України КНУ ім. Тараса Шевченка, співавторка підручників і посібників з історії України та громадянської освіти;
Олександр Охріменко, кандидат історичних наук, вчитель, викладач Київської школи економіки, співавтор підручників з історії та громадянської освіти.

30 серпня 2024

Завершила роботу обласна виставка "Освіта Запорізького краю - 2024", на яку було представлено 135 робіт освітян області.
Організаційний комітет з питань підготовки та проведення обласної виставки та робоча група Інституту щиро вдячні колективам закладів освіти Запорізької області за активну та плідну співпрацю! Щиросердно вітаємо переможців, бажаємо їм творчого натхнення, професійного зростання та нових Перемог!
Успішного навчального року!
До зустрічі на обласній виставці "Освіта Запорізького краю – 2025"!

29 серпня 2024

Читацький форум - 2024

28 серпня підведено підсумки Серпневих студій - 2024, об’єднаних єдиною темою: "Читання як життєва стратегія".
Модератори читацького форуму: Вікторія Іванова, завідувачка обласного НМЦ та Лариса Стрілець, методистка.
Попри складні умови сьогодення до заходу долучилися 168 учасників, щоб окреслити та обговорити ймовірні шляхи розв’язання проблеми читання в сучасному інформаційному суспільстві та реалізації Стратегії розвитку читання. Адже цей документ є однією з необхідних умов забезпечення національної безпеки України, виконує завдання розвитку української культури та людського потенціалу нації, що є основою збереження української державності та сталого розвитку суспільства і кожного його члена.

27 серпня 2024

Вчителям німецької мови

27 серпня 2024 року
в межах Серпневих студій вчителі німецької мови долучилися до онлайн-тренінгу "Навчальні втрати та подолання прогалин у навчанні: план дій для вчителя німецької мови. LERNLÜCKEN: rechtzeitige Diagnose und Strategien zur Problemlösung".
Організатори заходу: Лариса Стрілець, методистка обласного науково-методичного центру КЗ "ЗОІППО" ЗОР у співпраці з Тетяною Мережко, методисткою Міжнародного освітньо-методичного центру "Dinternal Education".
Захід інтерактивний та практично орієнтований: напередодні навчального року вчителі німецької мови мали змогу обговорити важливі проблеми та скласти план дій швидкого реагування для подолання прогалин у навчанні. Розглянули практичні кроки, які допоможуть педагогу, а саме:
  • розпочати новий навчальний рік з якісного визначення рівня проблеми (навчальних втрат);
  • розуміти, як співпрацювати з учнями задля подолання проблеми (типи завдань, інструменти, ресурси тощо);
  • створити безпечне комфортне комунікаційно-пізнавальне середовище для здобувачів освіти та педагога.
Шановні колеги, долучайтеся й надалі до фахових активностей, щоб спільно шукати найбільш ефективні технології для забезпечення якості іншомовної освіти, долати челенджі та удосконалювати мовні скіли.
Бажаємо успішного нового навчального року!

24 серпня 2024

Майстерклас для вчителів англійської

23 серпня 2024 року
в межах Серпневих студій 85 вчителів англійської мови Запорізької області, міст Полтави, Черкаси долучилися до марафону-практикуму для професійних спільнот вчителів 5–7-х класів НУШ "Нова українська школа: впевнений поступ реформи у базовій середній освіті".
Організатори заходу: ОНМЦ КЗ "ЗОІППО" ЗОР (Лариса Стрілець, методистка) спільно з видавництвом "Лінгвіст" (Ірина Малярова, методистка).
Вчителів англійської мови запросили до участі в майстеркласі "Вирішення поширених проблем з читання у 7-му класі "Addressing сommon reading challenges in the 7-th grade".
Педагоги жваво обговорювали ефективні технології, які сприяють розвитку комунікативної та читацької компетентностей у здобувачів освіти 7-х класів НУШ, долучилися до фахових активностей, мали змогу спілкуватися англійською мовою та удосконалювати language_skills. Напередодні нового навчального року особливо актуальним для вчителів іноземної мови є питання забезпечення якісної іншомовної освіти, зокрема й у 7-х класах. Адже попри все реформа НУШ крокує далі. Разом долаємо челенджі та удосконалюємо освіту за будь-яких умов.

Модельні програми з хімії. 7 клас

23 серпня 2024 року відбувся вебінар "Інноваційні підходи у викладанні хімії за модельними програмами НУШ в 7 класі (з досвіду роботи пілотних шкіл)".
Організатор заходу: обласний науково-методичний центр КЗ "ЗОІППО" ЗОР. Світлана Дехтяренко, методистка.
Світлана Дехтяренко представила узагальнюючу інформацію щодо інваріантної складової навчання хімії в 2024-2025 навчальному році, нагадала про модельні навчальні програми, звернула увагу на організацію процесу викладання хімії з урахуванням його ключових позицій, а саме, на формування в учнів умінь, що є наскрізними в усіх ключових компетентностях.
На заході також був представлений досвід апробації модельних програм вчителів хімії з пілотних шкіл, який викликав велику зацікавленість аудиторії. Вчителі жваво обговорювали проблематику нововведень.
Матеріали можна переглянути у блозі "Хімія та хіміки".

Вчителям біології

23.08.2024 року
в межах Серпневих студій відбувся семінар "Особливості викладання біології у 2024/2025 навчальному році. Навчально-методичний комплект з біології 7 класу як засіб досягнення очікуваних результатів навчання". 
Організатор заходу – обласний науково-методичний центр КЗ "ЗОІППО" ЗОР, Наталя Гусєва, методист.
Спікери заходу: Ольга Кулініч, вчитель біології, заступник директора ліцею № 1 м. Хмільника, Вінницької області та Людмила Марченко, вчитель біології Чернігівської гімназії № 31 – автори модельної програми та підручника "Біологія. 7 клас" НУШ.
Спікери зупинилися на презентації та аналізі робочого зошита і зошита для оцінювання знань учнів, основною метою яких є зробити навчання біології більш інтерактивним, практично орієнтованим та спрямованим на розвиток ключових компетентностей учнів. Зміст та завдання зошитів сприяють інтеграції знань з біології з іншими науками (географії, хімії, фізики, екології), що допомагає цілісному розумінню учнями природничих явищ; формуванню у школярів ключових компетентностей, таких як критичне мислення, вміння працювати в команді, комунікативні навички, а також здатності до самостійного навчання.
Наталя Гусєва, методист центру, звернула увагу на особливості викладання біології в 7 класі НУШ та важливість використання інтерактивних методів навчання, цифрових ресурсів, віртуальних лабораторій, міждисциплінарних проєктів, диференціації навчання, індивідуальних завдань, групової роботи тощо для підвищення ефективності навчання.

23 серпня 2024

Вебінар психологів

22 серпня 2024 р.
в межах Серпневих студій відбувся вебінар для працівників психологічної служби закладів освіти Запорізької області з теми: "Новітні практики в роботі фахівців психологічної служби", в якому брали участь 150 фахівців закладів освіти усіх типів.
Організатори заходу: ОНМЦ КЗ "ЗОІППО" ЗОР, Ганна Лисак, Сергій Подмазін, методисти.
На вебінару було обговорено актуальні питання професійної діяльності, що пов’язані з наданням психологічної підтримки, акцентовано увагу на нових інструментах діагностики та технологіях роботи з дітьми, які отримали травматичний досвід, мають ознаки ПТСР і потребують психологічного супроводу. Було зазначено, що план роботи фахівця психологічної служби має обов’язково містити питання подолання наслідків травматичних інцидентів, налагодження контакту, довіри та комунікації між усіма учасниками реалізації програм із надолуження освітніх втрат, рекомендації фахівців психологічної служби педагогам тощо.

Вчителям економіки

22.08.2024 року
в межах Серпневих студій відбувся вебінар "Особливості викладання економіки, підприємництва та фінансової грамотності у 2024-2025 навчальному році: сучасні тенденції".
Організатори заходу: обласний науково-методичний центр КЗ "ЗОІППО" ЗОР, Юлія Опанасенко, методистка; навчально-методичний центр КЗ "ЗОІППО" ЗОР, Ірина Савіч, методистка.
Юлія Опанасенко зупинилася на двох компонентах сучасної шкільної економічної освіти та шляхах їх реалізації, а саме на формуванні системи економічних знань, умінь та компетентності підприємливості і фінансової грамотності; звернула увагу на Національну стратегію розвитку фінансової грамотності до 2030 року, затверджену в Україні; нагадала, що згідно Дорожньої карти впровадження реформи НУШ у базовій та старшій школі з вересня 2024 року розпочинається пілотне викладання курсу "Підприємництво і фінансова грамотність" для здобувачів освіти у 8 класі, а з 2025/2026 навчального року відбудеться запровадження цього курсу у всіх закладах загальної середньої освіти України; ознайомила присутніх із корисними заходами та матеріалами, які допоможуть педагогам підвищити особистий рівень фінансової грамотності, підготуватись до викладання предмета "Підприємництва і фінансової грамотності".

Вчителям хімії

22 серпня 2024 року
відбувся вебінар "Особливості викладання хімії у 2024/2025 навчальному році".
Організатор заходу – ОНМЦ КЗ "ЗОІППО" ЗОР, Світлана ДЕХТЯРЕНКО, методистка.
Спікерки: Ольга ЛУГАНСЬКА, кандидатка хімічних наук, доцентка ЗНУ; вчительки хімії – Оксана СТРУЦЬ (Мелітопольська гімназія № 23 ММР); Лілія ГОЛОВАТЮК (Запорізька гімназія № 103 ЗМР).
Світлана Дехтяренко розповіла про особливості викладання хімії у 2024/2025 навчальному році. Вона відмітила, що як і раніше цілями викладання хімії залишається створення умов для саморозвитку і самореалізації особистості в процесі навчання, формування ключових і предметних компетентностей, усвідомлення цілісності природничо-наукової картини світу і вплив природничих наук, техніки і технологій на сталий розвиток суспільства та можливі позитивні і негативні наслідки людської діяльності у природі.
Цікавим був виступ Ольги Луганської щодо профілізації старшої школи. Спікерка зазначила, що однією з переваг профільного навчання є підвищення мотивації учнів до навчання через вивчення предметів за вибором, раннє професійне самовизначення та підготовку до вступу у вищі навчальні заклади.
Свій досвід представили: Оксана Струць (Мелітопольська гімназія №23) про техніки формувального оцінювання у педагогічній діяльності вчителя хімії та Лілія Головатюк (Запорізька гімназія №103) щодо розвитку творчих здібностей здобувачів освіти.
Детальніше у блозі "Хімія та хіміки": https://himikizp.blogspot.com/2024/08/20242025.html

Вчителям географії

22.08.2024
в межах Серпневих студій проведено вебінар "Особливості викладання географії у 2024/2025 навчальному році. Картографічні проекції".
Організатор заходу – обласний науково-методичний центр КЗ "ЗОІППО" ЗОР, Наталя Гусєва, методист.
Спікер заходу – Віталій Остроух, доцент кафедри геодезії і картографії Київського національного університету імені Тараса Шевченка, начальник управління редакцій Державного науково-виробничого підприємства "Картографія".
Віталій Остроух зупинився на класифікації картографічних проекцій, характері спотворень зображення, видах допоміжної поверхні та відзначив особливості застосування цих знань у житті.
Наталя Гусєва, методист центру, проаналізувала підсумки участі вчителів географії у Всеукраїнському конкурсі "Учитель року – 2024", пояснила особливості викладання географії у 2024/2025 навчальному році, звернула увагу на алгоритм складання навчальних програм у 7 класі НУШ.

22 серпня 2024

Вчителям іноземної мови

21 серпня 2024 року
біля 150 вчителів іноземної мови Запорізької області долучилися до методичного заходу, що проходить в межах Серпневих студій, об’єднаних єдиною темою "Читання як життєва стратегія".
Організатор заходу – обласний науково-методичний центр КЗ "ЗОІППО2 ЗОР, методистка Лариса Стрілець.
На заході було обговорено тему "Ефективні практики та технології залучення школярів до роботи з іншомовними текстами". Акцентовано увагу на практичному аспекті означеної теми та на необхідності створення дитячого пізнавального контенту, зокрема й іноземною мовою, який би задовольняв інтереси покоління Alpha, сприяв розвитку їхнього емоційного інтелекту, когнітивних здібностей, вчив вдумливому читанню та роботі з текстами.

21 серпня 2024

Заходи про читання

20.08.2024
розпочато Серпневі студії, об’єднані єдиною темою: "Читання як життєва стратегія".
"Сучасні стратегії формування читацької компетентності" - перший захід в межах студій (модератор - Вікторія Іванова, старший викладач кафедри філософії та суспільно-гуманітарних дисциплін, завідувач ОНМЦ).
До обговорення актуальних проблем читання долучились Тетяна Озерова, начальник УДСЯО у Запорізькій області, та Оксана Сизоненко, начальник відділу моніторингу, комплексного аналізу та прогнозування управління з питань розвитку освіти департаменту освіти і науки Запорізької міської ради.
Визначили основні причини відсутності в школярів мотивації до читання, обговорили результати досліджень якості освіти, які проводились у нашій країні, та надали поради щодо застосування технік читання для підвищення рівня читацької компетентності.
Перегляд презентацій:
Переглянути відеозапис заходу можливо тут: https://youtu.be/u7uKsKQxOWI

Вебконференція НАПН Ураїни

27 серпня 2024 року о 10.00
Національна академія педагогічних наук України розпочне в онлайн-режимі традиційну серпневу вебконференцію для педагогічних працівників "Вчені НАПН України – українським учителям".
На цьому заході будуть висловлені поради вчених Академії щодо реалізації концепції "Нова українська школа", надані коментарі до змісту нових модельних навчальних програм і підручників, що запроваджуються цього навчального року, висвітлені особливості організації освітнього процесу в умовах воєнного стану, подолання освітніх втрат, створення безпечного психологічного середовища, та відбудеться ознайомлення освітян з методичними розробками науковців щодо актуальних питань, які турбують нині освітянську спільноту.
Пряма трансляція пленарного засідання буде здійснюватися на каналі YouTube за посиланням: https://www.youtube.com/live/dyFZ32TSyYI?si=-MYPGLp6zEY_1ofC
28 серпня передбачаються виступи вчених академії за секціями, що зазначені у програмі. Виступи можна переглянути за посиланням: https://undip.org.ua/to-scientists/events/ucheni-napn-ukrainy-ukrainskym-uchyteliam-materialy-konferentsii/
Запрошуємо педагогічну спільноту області долучитись до заходів Національної академії педагогічних наук України.

19 серпня 2024

Представляємо

Здобутки освітян Запорізького регіону. Антологія практичного досвіду педагогічних працівників закладів освіти Запорізької області в контексті реалізації Концепції "Нова українська школа". Випуск 25 : науково-методичний посібник / відп. ред. О. Варецька, упор. Л. Стрілець ; ДОН ЗОДА, КЗ "ЗОІППО" ЗОР. Запоріжжя : СТАТУС, 2024. 308 с. : іл., табл. – 1 електрон. опт. диск (CD-ROM); 12 см. – Систем. вимоги: Pentium-II/300; 64 Mb RAM; Microsoft Windows XP; 60 Mb вільного дискового простору; NET Framework 2.0. – Назва з етикетки диска.

13 серпня 2024

Серпневі студії

Щорічно, в серпні, для освітян проводяться наради, зустрічі, конференції.
Педагогічними, науково-педагогічними працівниками КЗ "ЗОІППО" ЗОР традиційно підготовлено різноманітні методичні заходи в межах Серпневих студій, які відбуватимуться з 20 серпня по 17 вересня 2024 року.
Для учасників заходів відкрито попередню реєстрацію.
За результатами участі в заходах / презентації власного досвіду / підготовки та проведення заходів (майстер-класів, тренінгів, воркшопів тощо) передбачено видачу електронних сертифікатів:
  • Сертифікат учасника заходу (2 год.);
  • Сертифікат спікера (5 год.)
Після проведення заходів буде надано посилання на їхні матеріали.
Запрошуємо до активної участі у Серпневих студіях!